Najczęściej zadawane pytania

P: Czy jako twórca mogę być widoczny pod pseudonimem lub pod jakąś dowolną nazwą użytkownika?

O: Tak, można zdefiniować tylko nazwę wyświetlaną i avatar (mini-logo użytkownika) i tak funkcjonować w przestrzeni Platformy.
Nazwisko i imię (lub nazwa firmy) są jednak potrzebne do rozliczeń z Operatorem Platformy w przypadku publikacji kursów.

 

P: Mam trudności z wgraniem plików tekstowych jak to zrobić?

O: Treści tekstowe w slotach tworzymy na dwa sposoby:
1. W repozytorium Twórcy 'Moje Pliki'  należy stworzyć obiekt tekstowy a nastepnie wskazać go i 'zaciągnąć' do slajdu, do danego slotu.
2. Wszystkie sloty domyślnie są pre-definiowane jako tekstowe, wystarczy więc w trybie podglądu slajdu podświetlić taki slot, który chcemy aby zawierał tekst i nacisnąć klawisz EDYTUJ - wtedy bezpośrednio w slajdzie będziemy mogli w edytorze Platformy wpisywać dany tekst.
Teksty z innych edytorów (MS Word, Open Office) i źródeł przenosimy do edytora slotów tekstowych za pomocą operacji 'kopiuj-wklej'

 

P: Proszę o informację czy jako jednoosobowa firma szkoleniowa mogę tworzyć kursy i wystawiać je na platformie do sprzedaży? Jeśli tak to na jakich zasadach?Przy próbie uzupełnienia danych firmy pojawia się komunikat "Wprowadziłeś zmiany w ustawieniach konta, które spowodują wycofanie Twoich kursów, testów i komponentów ze sprzedaży. Czy chcesz zapisać zmiany?" Czy jako twórca kursów nie mogę ich za Państwa pośrednictwem sprzedawać?

O: Oczywiście, że jako jednoosobowa Firma szkoleniowa może Pani tworzyć kursy, testy i wystawiać je na Platformie Open Horizon. To przede wszystkim dla takich osób jak Pani platforma została stworzona. Wszystkie zasady są opisane w zakładce „Dla twórców treści” a  zasady rozliczeń finansowych w „Dla twórców treści – cennik i rozliczenia” oraz w „Regulaminie dla Twórców”. Komunikat o którym Pani pisze pojawia się standardowo przy każdej zmianie danych Twórcy. Wnika to z faktu, że system na życzenie Kupującego wystawia za Panią  Fakturę VAT (jeśli jest Pani płatnikiem VAT) lub  Rachunek (jeśli nie jest Pani płatnikiem VAT) z danymi jakie Pani podała w systemie (w zakładce 'Ustawienia konta/Dane do faktury"). W momencie dokonywania jakichkolwiek zmian w tych danych wszystkie opublikowane przez Panią materiały są przenoszone automatycznie ze sklepu na Pani Konto robocze w celu ponownej ich publikacji przez Panią z nowymi, zmienionymi danymi. Sytuacja taka ma również miejsce w wypadku kiedy nie ma Pani jeszcze żadnych opublikowanych materiałów, ponieważ system automatycznie informuje każdego (bez względu na to czy Twórca ma materiały już opublikowane czy nie), że takie materiały zostaną wycofane ze sklepu.

 

P: W związku z tym, że chcę na platformie zamieścić również kursy kwalifikacyjne, na których prowadzenie wyraża zgodę Kuratorium Oświaty, muszę im udzielić odpowiedzi na pytanie w jaki sposób będą chronione dane osobowe osób korzystających z oferowanych przeze mnie kursów?

O: Poniżej kilka informacji, które łącznie odpowiadają na to pytanie:
1. Jako Operator Platformy złożyliśmy zgodnie z wymogami stosowny wniosek do GIODO,
2. Procedury przetwarzania danych osobowych są obszernie wyjaśnione w zakładce 'Polityka prywatności' (w belce dolnej bramy głównej):
3. Nasz dedykowany serwer, który obsługuje wyłącznie Platformę,  zlokalizowany jest w certyfikowanym centrum obliczeniowym.
4. W celu wypracowania odpowiednich standardów od ponad 2 lat w programie pilotażowym współpracujemy z Okręgowa Komisją Egzaminacyjną w Krakowie, a ostatnio również z ekspertami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie (materiały dotyczące matur i egzaminów gimnazjalnych).

 

P: Próbowałam zarejestrować się na Platformie,  po wpisaniu wszystkich danych formularz jest odrzucany z komunikatem, że konto już istnieje. Czy ma znaczenie, że podawana przeze mnie nazwa wyświetlana jest taka sama jak przedni człon adresu mailowego i imię?

O: Nie ma problemu z założeniem konta o danych:

np: adres e-mail: cti@home.pl

nazwa wyświetlana: cti

imię: cti

nazwisko cti

Unikalność użytkownika jest nałożona tylko na adres e-mail. Jeżeli konto o podanym adresie e-mail jest już w systemie, to nie da się założyć drugiego takiego samego. Zapewne próbowała Pani się rejestrować więcej niż raz. Wystarczy, że Pani konto jest już w systemie (mimo, że Pani  jeszcze go nie aktywowała poprzez zdefiniowanie swojego unikalnego hasła) a formularz przy zadanym tym samym mailu-loginie będzie odrzucany.


P: Chcę stworzyć kurs języka rosyjskiego. Zacząłem, ale natrafiłem na mały problem natury technicznej. Kiedy wpisuję jakiś tekst cyrylicą, wszystko na początku jest dobrze. Kiedy jednak robię podgląd slajdu albo później edytuję dany slajd, cyrylica zamienia się w znaki zapytania. Czy Platforma umożliwia (będzie umożliwiać) wykorzystanie cyrylicy?

O: Problem cyrlicy, znaków diakrytycznych innych alfabetów i uogólniając wszystkich czcionek niestandardowych, jest trudniejszy i szerszy.
Nie chodzi bowiem o to, czy piszący w danym alfabecie  Autor Kursu wprowadza i widzi tekst poprawnie, tylko o to, czy później czytający go Uczeń/Kursant będzie w stanie go poprawnie odczytać. W edytorach tekstowych zawsze wiąże się to z wymogiem aby komputer użytkownika końcowego ma taki sam zestaw potrzebnych czcionek jak Twórców - nie zawsze jest to możliwe (np. bardziej wyrafinowane zestawy czcionek używane przez grafików są dostepne często tylko odpłatnie). Dlatego projektanci Platformy Open Horizon zadecydowali wyposażyć edytor e-Kreatora tylko w czcionki uniwersalne, o których wiadomo, że będą wyświetlone identycznie na wszystkich komputerach, niezależnie od ich systemu operacyjnego i zainstalowanego zestawu czcionek użytkownika. W nastepnej wersji Platformy jest rozważany mechanizm doinstalowywania czcionek wskazanych przez Twórcę-Autora, jako niezbędne do prawidłowej interpretacji tekstów w Jego kursie.
Obecnie radzimy teksty przygotowane przez Pana w cyrlicy zapisać w formie obrazu (w formacie jpg lub png), np poprzez zrzut zawartości (fragmentu lub całosci) ekranu, a tak uzyskany plik wstawić do slotu graficznego slajdu. Wtedy ma Pan pewność, że efekt końcowy na każdym komputerze ucznia nie będzie zniekształcony.

 

P: W jednym z tutoriali dla twórców kursów w widoku slajdów są przedstawione i takie, w których jeden ze slotów zajmuje klikalny obrazek, którego kliknięcie powoduje wyświetlenie dużego obrazka w nowym oknie. Czy któreś z narzędzi dostępnych przy budowie slajdu umożliwia taki efekt? Czy też obrazek wstawiany do slotu ma być przygotowany jako animacja flash, która powoduje wyświetlenie nowego okna?

O: W dostępnych tutorialach i kursach mogłeś zobaczyć mechanizm podglądu standardowo wbudowany w e-player kursów, który polega, na tym że każdy z obrazków (obiekt PICTURE) umieszczony przez Twórcę kursu w slajdzie po kliknięciu powiększa się w pop-upie i  można go powiększać jeszcze bardziej aż do potrzebnego detalu - jest to standard powszechnie dostępny dla wszystkich użytkowników. A więc każdy obrazek może być wstawiony do slajdu tylko w miniaturze, jego kliknięcie powiększy go kursantowi do potrzebnych rozmiarów.