Odwiedź nas na Facebooku Bądź na bierząco z nami na Twitterze Bądź na bierząco z nami na Google+
W Krakowie po raz jedenasty Festiwal Recyklingu
31-05-2013
W Krakowie po raz jedenasty odbędzie się Festiwal Recyklingu, promujący zbiórkę surowców wtórnych. Impreza organizowana na Błoniach 7 i 8 czerwca będzie połączona z obchodami 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem festiwalu jest pokazanie, że recykling to szansa na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi. „Organizując tę imprezę, chcemy edukować mieszkańców i kształtować zachowania w zakresie selektywnej zbiórki surowców wtórnych” – mówił we wtorek podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji miejskich, Tadeusz Trzmiel.

Dodał, że tegoroczny festiwal odbędzie się w bardzo ważnym momencie - tuż przed wejściem w życie nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, dlatego kształtowanie pewnych zachowań i nawyków ma ogromne znaczenie także dla indywidualnych gospodarstw domowych. „Jeszcze kilka lat temu na składowisko w Baryczy trafiało rocznie ok. 250 tys. ton odpadów, w 2011 r. było to 155 tys. ton, a w 2012 r. tylko 125 tys. ton. Widać więc wyraźnie, że działania na rzecz segregowania odpadów i odzyskiwania surowców przynoszą efekt” – mówił Trzmiel.

 

 

 

Podczas dziesięciu dotychczasowych edycji Festiwalu Recyklingu zebrano ponad 228 ton papieru, 21,8 ton butelek PET, 113 ton szkła, 11,8 ton puszek aluminiowych, 16,5 tony baterii, ponad 36 ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 40 kg termometrów rtęciowych.

Osoby, które podczas tegorocznej edycji festiwalu przyniosą na krakowskie Błonia surowce wtórne – papier, puszki aluminiowe, szkło, baterie, otrzymają sadzonki drzew i kwiatów oraz drobne upominki.

W Krakowie w najbliższych latach ma powstać Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów (spalarnia – PAP). Jak mówił wiceprezydent Trzmiel, kompostowania, która do tej pory przetwarzała ok. 6 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie, po rozbudowie ma kilkakrotnie zwiększyć wydajność, a na Baryczy do 2015 r. powstanie nowoczesna sortowania odpadów zmieszanych o wydajności 100 tys. ton. „W ten sposób wypełnimy wszelkie dyrektywy UE dotyczące gospodarki odpadami” – mówił Trzmiel. Jak podkreślił wiele z tych inwestycji było możliwych dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tym roku Festiwal Recyklingu będzie połączony z Piknikiem Rodzinnym organizowanym 8 czerwca na Błoniach z okazji 20-lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Fundusz w ciągu 20 lat istnienia przeznaczył na ochronę środowiska w Małopolsce 2 mld zł, z których skorzystało 1,5 mln beneficjentów. Środki te były wydawane m.in. na likwidację pieców opalanych węglem, docieplanie budynków, budowę kanalizacji w gminach, zakup samochodów ratowniczo - gaśniczych dla jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

„Chcemy świętować jubileusz wraz z naszym beneficjentami i pokazać, co udało się im osiągnąć. Są to głównie gminy i jednostki samorządu terytorialnego” – mówiła prezes WFOŚ w Krakowie Małgorzata Mrugała.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. występy regionalnych zespołów artystycznych, pokazy umiejętności strażaków i policjantów, tresurę psów policyjnych i obejrzeć specjalistyczne samochody m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Zaplanowano także pokaz ekomody i degustację potraw z różnych miejsc Małopolski. W Pikniku Rodzinnym weźmie udział 60 gmin i powiatów z Małopolski, które zaprezentują swoje działania kulturalne oraz ekologiczne zrealizowane przy wsparciu WFOŚiGW. (PAP)

 

Źródło: www.onet.pl

<< Aktualności