Rozpoczynając naukę jakiejś nowej umiejętności, przeważnie od razu zastanawiamy się nad tym, po jakim czasie będziemy mogli ją zakończyć. Nie zamierzamy przecież uczyć się programowania przez kilkanaście lat. Chcemy jednak, by ta nauka programowania przebiegała dosyć sprawnie i szybko przyniosła nam rezultat w postaci twardych i niepodważalnych kompetencji, dopuszczających nas do wzięcia udziału w rekrutacji na jakiś staż albo nawet od razu na stanowisko juniorskie.
Jak podejść do nauki programowania?
Z takim sposobem myślenia najprawdopodobniej jednak nic szczególnego nie uda się nam osiągnąć. W przypadku programowania nauka tak naprawdę nigdy się nie kończy. Dlatego z naszej strony polecamy śledzić blogi takie jak nafirme.pl, na których można zaczerpnąć sporo wiedzy na temat rozwoju, prowadzenia firmy i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
Przyswojenie podstaw albo nawet i zaawansowanych cech i konstrukcji jakiegoś języka nie jest równoznaczne z tym, że zdołaliśmy go poznać w stu procentach i już zawsze będziemy w stanie prawidłowo z niego skorzystać. Składnie ulegają zmianie. Języki są modyfikowane, ulepszane i unowocześniane. Sami możemy to sobie szybko sprawdzić na przykładzie jakichś popularnych komend. Na pewno mocno się zdziwimy, gdy zobaczymy, że np. formatowanie tekstów w języku Python inaczej wyglądało dziesięć lat temu i inaczej wyglądało trzy lata temu, a zupełnie inaczej wygląda właśnie teraz.
O kursach programowania
Gdy wykupujemy dla siebie jakikolwiek kurs programowania, zawsze zwracajmy uwagę na to, czy będzie on w stanie przekazać nam najbardziej aktualną wiedzę w temacie. Bądźmy krytyczni wobec materiałów edukacyjnych. Nie ufajmy im na słowo, a weryfikujmy to wszystko, co nam one przekażą, czerpiąc wiedzę z kilku różnych źródeł. Zacznijmy bawić się nauką. Doceńmy to, że jesteśmy w stanie korzystać z kursu programowania i możemy sobie pozwolić na rozwijanie własnych zdolności i umiejętności, bo nie każdy jednak taką możliwość ma. Zacznijmy bawić się programowaniem i czerpać przyjemność z samego procesu nauki. To wszystko sprawi, że dożywotnia nauka programowania przestanie być dla nas czymś przerażającym, a stanie się czymś naturalnym i zupełnie normalnym.