Wino to jeden z najbardziej cenionych luksusów w historii ludzkości. Jego wykwintny smak i różnorodność właściwości cieszyły miliony ludzi we wszystkich częściach świata i we wszystkich okresach historii.
Przy tak dużej ofercie wina, konsumenci potrzebują pomocy przy wyborze butelki. Muszą znać różnice między jednym winem a drugim i jak te wina komponują się z jedzeniem, z którym będą mu towarzyszyć. Ponieważ nie można tego wiedzieć przed spożyciem wina, chyba że dana osoba już wcześniej je degustowała, zajmuje się tym sommelier, który dba o to, aby te osoby znalazły odpowiednie wino.
Kim jest sommelier?
Sommelier jest przeszkolonym i posiadającym wiedzę profesjonalnym ekspertem od wina, który pracuje w restauracjach, sklepach z winami, hotelach i nie tylko. Jest on zaangażowany we wszystkie aspekty obsługi wina, od doradzania klientom w wyborze win, które najlepiej pasują do ich potraw, do zakupu i przechowywania win oraz prowadzenia wycieczek po winnicach. Wiedza tego specjalisty dotyczy procesów produkcyjnych, cech organoleptycznych, pochodzenia, klimatu, cech gleby, historii i wszelkich innych istotnych danych, które mogą charakteryzować i odróżniać jeden napój od drugiego.
Czym zajmuje się sommelier?
Sommelier wykonuje szereg zadań, wśród których są:
- Doradzanie w wyborze wina w zależności od potrawy, preferencji i budżetu.
- Nadzór nad przechowywaniem win.
- Współpraca z szefem kuchni i kierownikiem restauracji w celu optymalizacji doboru win.
- Odpowiadanie na zapytania klientów.
- Prowadzenie dokładnej i czytelnej dokumentację pracy.
- Nadzorowanie budżetów.
- Nadzorowanie piwnicy z winami.
- Składanie zamówień.
- Zapewnienie właściwego użytkowania i przechowywania kieliszków do wina oraz sprzętu.
- Przestrzegać przepisów licencyjnych, a także przepisów dotyczących higieny, zdrowia i bezpieczeństwa.
Co studiować, aby zostać sommelierem?
Zawód ten wymaga wysokiego stopnia specjalizacji i bardzo specyficznego wykształcenia. Głównym sposobem edukacji są szkolenia winiarskie, które dostarczają wiedzy na temat kultury wina, uprawy winorośli, dojrzewania, marketingu oraz aspektów prawnych itp. Druga opcja to szkolenie z zakresu destylacji, związane z napojami alkoholowymi, ich właściwościami, opracowaniem i pochodzeniem. Inną dobrą opcją są szkolenia z zakresu usług gastronomicznych.
Niezwykle ważne jest również, aby doświadczeniu zawodowemu towarzyszyły ciągłe szkolenia, które pozwolą profesjonaliście być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w regionach winiarskich na całym świecie, aby znać jak najlepiej światową ofertę winiarską. Jeśli zainteresował Cię ten temat, odwiedź centrumwin.pl, aby dowiedzieć się wszystkiego o winach.