Historia Japonii jest jedną z najciekawszych historii ludzkości, z wielkimi zmianami w zależności od panującej w danym czasie dynastii. Dlatego ciekawe jest badanie różnych epok, które składają się na historię Japonii. Aby porozmawiać o jednej z najciekawszych epok w historii Japonii, przedstawiamy podsumowanie Ery Meiji.
Odbudowa Meiji i wojna Boshin
Na wstępie musimy wyjaśnić tak zwaną Restaurację Meiji, ponieważ był to proces reform, który przywrócił do władzy rząd cesarski w 1868 roku, kończąc wojskowe rządy znane jako szogunat.
W ostatnich latach szogunatu przywódcy Satsuma i Choshu zjednoczyli się w obronie prawa cesarza do powrotu do władzy, sprzymierzając się z buntownikami, którzy od lat walczyli z szogunem, aby całkowicie zmienić japoński system feudalny. Jeśli chcesz zobaczyć Japonię na własne oczy i doświadczyć jej kulturę, to z http://wyruszam.pl zaplanujesz wyjazd od A do Z.
Wojna Boshin: wojna domowa
Chociaż szogun początkowo próbował osiągnąć porozumienie pokojowe, aby pozostać przy władzy, nie przyniosło to rezultatu, powodując, że na początku 1868 roku szogun powiedział, że nie zaakceptuje żądań zwolenników cesarstwa, atakując wojska cesarskie w mieście Kioto i inicjując wojnę domową znaną jako wojna Boshin.
W pierwszej większej bitwie wojny, znanej jako bitwa pod Toba-Fushimi, wojska cesarskie odniosły wielkie zwycięstwo nad ludźmi szogunatu, głównie dlatego, że wielu ludzi szoguna zmieniło stronę, ale także dlatego, że broń palna cesarzy była o wiele lepsza od mieczy samurajów po stronie szoguna.
Szogun i reszta jego wojsk odosobnili się w mieście Edo, podczas gdy ludzie cesarza zbliżyli się do miasta, zajmując wszystkie te okoliczne regiony, które wciąż były na korzyść szoguna.
W krótkim czasie cesarze oblegli miasto Edo i nie minęło wiele czasu, gdy szogun i jego ludzie poddali się i przekazali miasto cesarzowi Meiji. Edo zostało przemianowane na Tokio, a stolica Japonii została przeniesiona z Kioto do Tokio, dzięki czemu Pałac Edo stał się nowym pałacem cesarskim.
Wprawdzie niektóre grupy próbowały iść pod prąd cesarzom, wzniecając bunty grup na północy czy tworząc tzw. Republikę Edo, ale szybko zostały obezwładnione przez niesamowitą siłę ludzi cesarza i rozpoczęła się tzw. era Meiji.
Jakie były konsekwencje Ery Meiji?
- Samurai. Pierwszą rzeczą, jaką zrobił cesarz Meiji po dojściu do władzy, co było ogromną zmianą dla ówczesnego społeczeństwa japońskiego, było zniesienie przywilejów samurajów, co było poważnym ciosem dla wszystkich tych członków tej klasy, którzy poparli cesarza w wojnie domowej.
- Po prostu społeczeństwo. Sytuacja nowego rządu Meiji była złożona, częściowo z powodu trudnej sytuacji międzynarodowej Japonii, ale także z powodu ogromnego wewnętrznego kryzysu społecznego narodu, który był jednym z powodów zniesienia przywilejów samurajów, w poszukiwaniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.
- Zmiana w systemie terytoriów. Rząd Meiji przekształcił ustrój terytorialny, kończąc system lenn i zmieniając go na system prefektur, czyli organizację, która obowiązuje do dziś.
- Innymi ważnymi zmianami były: legalizacja własności ziemi, zatwierdzenie Shinto jako religii narodowej, industrializacja narodu poprzez budowę kolei i kabli telegraficznych oraz niespotykana wcześniej modernizacja wojska.
- W ciągu kilku lat rząd Meiji przekształcił Japonię w najbardziej uprzemysłowione i militarnie potężne państwo Azji.